Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Strangers When We Meet

Strangers When We Meet

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Tiger of Eschnapur

The Tiger of Eschnapur

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Tinimbang ang Langit

Tinimbang ang Langit

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Gift of Love

The Gift of Love

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Will Success Spoil Rock Hunter?

Will Success Spoil Rock Hunter?

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Mister Cory

Mister Cory

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Giant

Giant

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Phenix City Story

The Phenix City Story

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Days of Love

Days of Love

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Young at Heart

Young at Heart

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Glen or Glenda

Glen or Glenda

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Anatahan

Anatahan

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
24
No Room for the Groom

No Room for the Groom

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Greatest Show on Earth

The Greatest Show on Earth

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Miss Julie

Miss Julie

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Pandora and the Flying Dutchman

Pandora and the Flying Dutchman

1951
×
★★
Edit this entry  
24
Shangri-La

Shangri-La

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In My Room

In My Room

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Nightwalk

Nightwalk

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Brigitte

Brigitte

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Shako Mako

Shako Mako

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
The Wedding Singer's Daughter

The Wedding Singer's Daughter

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Hello Apartment

Hello Apartment

2018
×
★★
Edit this entry  
23
(The [End) of History Illusion]

(The [End) of History Illusion]

2017
×
Edit this entry  
23
Carmen

Carmen

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
That One Day

That One Day

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Seed

Seed

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Les 3 Boutons

Les 3 Boutons

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
De Djess

De Djess

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Somebody

Somebody

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Spark and Light

Spark and Light

2014
×
★½
Edit this entry  
23
Le Donne della Vucciria

Le Donne della Vucciria

2013
×
★★½
Edit this entry  
23
The Door

The Door

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
It's Getting Late

It's Getting Late

2012
×
Edit this entry  
23
The Woman Dress

The Woman Dress

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Muta

Muta

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Powder Room

The Powder Room

2011
×
Edit this entry  
22
Caged

Caged

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Bad Bananas on the Silver Screen

Bad Bananas on the Silver Screen

1983
×
★★★
Edit this entry  
20
Nuuk

Nuuk

2019
×
½
Edit this entry  
19
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★★½
Edit this entry