cherry has logged 69 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
For Ellen

For Ellen

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Extra Man

The Extra Man

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gigantic

Gigantic

2008
×
Read the review Edit this entry  
25
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Being Flynn

Being Flynn

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Looper

Looper

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Saw III

Saw III

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Passion of Darkly Noon

The Passion of Darkly Noon

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pawn Shop Chronicles

Pawn Shop Chronicles

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gimme Shelter

Gimme Shelter

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Frightmare

Frightmare

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Suburban Gothic

Suburban Gothic

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cowboys & Aliens

Cowboys & Aliens

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Carnage

Carnage

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Maniac

Maniac

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Secret of Karma

The Secret of Karma

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Monkeybone

Monkeybone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mrs. Winterbourne

Mrs. Winterbourne

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry