ky has logged 148 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Piercing

Piercing

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Loki

Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Loki

Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Brüno

Brüno

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Loki

Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Yes Day

Yes Day

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Craft Behind Succession

The Craft Behind Succession

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Loki

Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Loki

Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Brick

Brick

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry