RSS feed for Mohamed
  • Ford v Ferrari

    Ford v Ferrari

    ★★★★

    من الصعب إنك تعمل فيلم يعتبر مسلى و نقدر نعتبره تجارى و فى نفس الوقت فيه عناصر فنية جيدة و طقم تمثيلى رائع، فورد ضد فيرارى قدر يعمل المعادلة الصعبة دى و قدملنا عمل كان مفاجأة من مفاجأت السنة.
    أفلام السباقات الجادة تعتبر قليلة، كل فترة على مانشوف فيلم سباق فيه دراما و بيخضع للمنطق و أنا هنا طبعا مبتكلنش على سلسلة Fast & Furious اللي تعتبر أشهر لسلة سباقات فى الفترة الأخيرة.
    فورد ضد فيرارى هو فيلم عن أحداث حقيقية…

  • 1917

    1917

    ★★★★

    الفيلم ده من تصوير الرائع و المبدع روجر ديكنز. هل محتاج أقول في المراجعة أكتر من كدة، بص على الأعمال اللى صورها قبل كدة و انت تعرف مستوى التصوير و الكادرات اللى حتشوفها في الفيلم ده.
    1917 هو فيلم من إخراج سام منديز -معروف بأفلام american beauty و Skyfall- بيتناول فيه المخرج رحلة جنديين أثناء الحرب العالمية الأولى عشان يوصلوا رسالة لكتيبة إنجليزية أخرى بأوامر بوقف الهجوم علي الألمان لأنهم رايحين لكمين حيترتب عليه فقدان 1600 جندى و تعرضهم لمذبحة.…

  • Judy

    Judy

    ★★★½

    مفيش حاجة نتكلم عنها في الفيلم ده غير رينييه زولويجير اللي أدت أداء بعتبره من أعظم الأداءات التمثيلية النسائية فى العقد، أداء فكرني بأداء تمثيلى آخر عظيم وهو أداء الفرنسية ماريون كوتيارد لشخضية إديث بياف فى La Vie en Rose وده شئ كبير بالنسبالى. أداء زولويجر لشخصية مشورة زى جودى جارلاند و التجسيد هنا لأصعب فترات حياتها و هى آخر فترات حياتها، أظهرت كم المعاناة اللي عاشتها في طفولتها و معاناتها مع الفقر فى آخر حياتها و مشاكل الشرب و…

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★★

    لو جيل آبائنا بيفتخر إنه حضر The Godfather وقت عرضه السينمائي الأول فبالتاكيد جيلنا حيفتخر و حنحكي لأولادنا عن اننا الجيل إللي عاصر تحفة سكورسيزي الفنية الايرلندي
    في البداية أنا من المتعصبين لسينما سكورسيزي، تقريبا حبيت كل افلامه من أول mean streets لحد silence و هو آكتر مخرج بستني افلامه و بعتبره مخرجي المفضل علي الاطلاق و أعظم مخرجين السينما. الراجل ده بيخرج أفلام من منتصف الستينات تقريبا و لحد دلوقتي بعمل أفلام بجودة عالية جدا و كل فيلم احلي…

  • Dark Phoenix

    Dark Phoenix

    ★★½

    الحاجة الوحيدة إللي عجبتنى في الفيلم ده
    موسيقي هانز زيمر كالعادة
    شخصية ايريك/ماجنيتو ما زالت شخصية مثيرة الاهتمام و أداء مايكل فاسبندر بيعزز أوي النقطة دي
    باقي الفيلم سئ مفيش شخصيات، إخراج وحش، مفيش دوافع ما عدا شخصية بيست و ماجنيتو و الاسوء علي الاطلاق شخصية جيسيكا شاستين و الكائنات الغريبة إللي ملهاش لازمة في القصة ومش متقدمة خالص كويس

  • Joker

    Joker

    ★★★★½

    من الحظة الأولى اللى تم الإعلان فيها عن رغبة دى سى فى عمل فيلم مستقل لشخصية الجوكر العدو اللدود لبات مان و اللي شخصيته أخدت بعد مختلف من الفلسفة الجنونية بعد أداء هيث ليدجر للشخصية في The Dark Knight , و الإشاعات اللى طلعت علي الفيلم من بداية إخراج سكورسيزي للفيلم و إشاعة قيام ديكابريو بالدور ثم إسناد الأخراج لتود فيليبس المعروف بالأفلام الكوميدية The Hangover و Due Date و War dogs ثم إسناد دور البطولة لواكين فينيكس واحد من…

  • About a Boy

    About a Boy

    ★★★★

    This really puts a big smile on my face. The young Nicholas Hault is amazing.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★½

    Avengers: Endgame
    بعد نهاية infinity war و مشهد الsnap الشهير و اللي بعتبره من أجمل المشاهد اللى شوفتها فى فيلم سوبرهيرو و اللى سابنا مصدومين من النهاية اللي تعتبر غريبة و صادمة لأى واحد إتفرج علي الفيلم بنشوف الأبطال المتبقيين و اللي متملك اليأس من بعضهم و البعض الأخر بيحاول يشوف طريقة يكمل حياته و البعض بيحاول يلاقى طريقة يتغلب بيها علي اللى حصل. فهل حيقدر أبطال مارفل المتبقيين من حل اللي حصل و إلغاء اللى عمله ثانوس؟
    ده يعتبر…

  • Roma

    Roma

    ★★★★

    Roma
    ذكريات " ألفونسو كوارون" الحالمة كما وصفها مخرج الفيلم، حيث يستعرض هنا "كوارون" المخرج المكسيكى صاحب أفلام مثل Gravity و Children of men و Prisoner of Azkaban المكسيك أثناء فترة طفولته تحديدا في المنطقة التى ولد وترعرع فيها مقاطعة روما بنيو مسكسيكو.
    الفيلم هنا تحسه مثل الحلم أو فعلا ذكريات مثلما وصفه"كوارون" نفسه فى أكثر من لقاء كما إنه يعتبر إهداء منه لنساء كانوا في طفولته و ساعدوا في تربيته و تشكيل شخصيته هما والدته و خادمته التى أهدى…

  • Can You Ever Forgive Me?

    Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★

    Can you ever forgive me?
    عن قصة حقيقية تتناول جرائم الكاتبة "لي إسرائيل"و قيامها بتزوير خطابات لمشاهير و بيعها لجامعي التحف و التذكارات كخطابات أصلية.
    هنا المفاجأة كانت فى أداء "مليسا مكارثى"صاحبة مجموعة من أسوأ الأفلام الكوميدية التي شاهدتهاو لكن الوضع هنا مختلف، أداء جبار أعادت به إكتشاف نفسها و إستحقت ترشيح للأوسكار، كانت رائعة فى إظهار لحظات الفقر و الضعف في البداية بعد أن توقفت مبيعات كتبها ثم إظهار الفخر بعملها في الخطابات رغم أنهم لا ينسبوا لها لكن…

  • Shoplifters

    Shoplifters

    ★★★★

    الفيلم الفائز بسعفة كان الذهبية و أحد المرشحين للأوسكار كأفضل فيلم ناطق بغير الإنجليزية. الفيلم عن أسرة تعيش بأحد المناطق الفقيرة باليابان و تعتمد في معيشتها علي سرقة المتاجر يصادفوا يوما طفلة و يقرروا إضافتها للأسرة و تربيتها مما يعتبر عن البعض إختطاف و لكن ما صادفته الطفلة كان دفء و حب لم تصادفه عند أبويها الحقيقيين. الفيلم في الأساس عن ماهية الأسرة أو العائلة و تقديس مفهوم العائلة في اليابان و ماهية الأمومة هل تكون الأمومة فقط بيولوجيا.
    مبدأيا…

  • Loving Pablo

    Loving Pablo

    ★★★

    It is a Summary of Netflix's Narcos series with lazy writing. It's entertaining but of course worse than the phenomenal series Netflix has made about the Colombian drug lord Pablo Escobar.
    What make it worse colombian character in the movie are speaking in English despite actors and director are Spanish and the title is totally misleading, they promoted it as it is a love affair between Escobar and colombian journalist but it is not about that, it is the same…