Sort by

Dan has logged 55 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Night Manager

The Night Manager

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Trespass

Trespass

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Double King

Double King

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Michael Jackson's Journey from Motown to Off the Wall

Michael Jackson's Journey from Motown to Off the Wall

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eddie Murphy Raw

Eddie Murphy Raw

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dead Calm

Dead Calm

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Apple

The Apple

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Death Wish 4: The Crackdown

Death Wish 4: The Crackdown

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Death Wish 3

Death Wish 3

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Death Wish II

Death Wish II

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Elizabethtown

Elizabethtown

2005
×
Read the review Edit this entry  
13
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ninja III: The Domination

Ninja III: The Domination

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
¡Three Amigos!

¡Three Amigos!

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Ninja 2: The Confrontation

American Ninja 2: The Confrontation

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Slugs

Slugs

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dead End Drive-In

Dead End Drive-In

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
American Ninja

American Ninja

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hard Times

Hard Times

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stuart Little

Stuart Little

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wormwood

Wormwood

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Jungle Book 2

The Jungle Book 2

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry