Dan has logged 50 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mother

Mother

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dead of Night

Dead of Night

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Digging for Fire

Digging for Fire

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spy Game

Spy Game

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Noah

Noah

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gravity

Gravity

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
J.T. LeRoy

J.T. LeRoy

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Man Up

Man Up

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
xXx: Return of Xander Cage

xXx: Return of Xander Cage

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wandering Earth

The Wandering Earth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tucker: The Man and His Dream

Tucker: The Man and His Dream

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
xXx

xXx

2002
×
Read the review Edit this entry  
05
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Italy

Little Italy

2018
×
Read the review Edit this entry