Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Masseurs and a Woman

The Masseurs and a Woman

1938
×
★★★★
Edit this entry  
02
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Time to Love

Time to Love

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Birds

The Birds

1963
×
★★
Edit this entry  
26
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Fan

The Fan

1982
×
★★
Edit this entry  
25
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
OPAL

OPAL

2020
×
Edit this entry  
25
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
Edit this entry  
04
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★
Edit this entry  
12
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Youth in Revolt

Youth in Revolt

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
23
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Darkest Minds

The Darkest Minds

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Candy

Candy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry