RSS feed for Richard
  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Bad Boys for Life

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★★

  • Jumanji: The Next Level

    ★★★★

  • Frozen II

    ★★★★

  • Last Christmas

    ★★★

  • Terminator: Dark Fate

    ★★★½

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Just Mercy

    ★★★

  • Hustlers

    ★★★★★

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • The Aeronauts

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★★

  • Ready or Not

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★★★

  • Crawl

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Dark Phoenix

    ★★½

  • Godzilla: King of the Monsters

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Aladdin

    ★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Shazam!

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Cold Pursuit

    ★★★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★★★

  • Fighting with My Family

    ★★★★

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★★★

  • The Kid Who Would Be King

    ★★★

  • Bumblebee

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Aquaman

    ★★★★

  • Robin Hood

    ★★

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • Stan & Ollie

    ★★★★

  • Venom

    ★★★

  • First Man

    ★★★★

  • Mile 22

    ★★½

  • The Meg

    ★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★★

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • Ready Player One

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Tomb Raider

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★