RSS feed for transfeminine frankenstein
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
Read the review Edit this entry  
21
Batman Beyond: Return of the Joker

Batman Beyond: Return of the Joker

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Batman & Mr. Freeze: SubZero

Batman & Mr. Freeze: SubZero

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hancock

Hancock

2008
×
Read the review Edit this entry  
10
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
I, Robot

I, Robot

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Assignment

The Assignment

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Victim

Victim

2010
×
Read the review Edit this entry  
19
Queens At Heart

Queens At Heart

1967
×
Read the review Edit this entry  
19
She-Man: A Story of Fixation

She-Man: A Story of Fixation

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Was a Teenage Frankenstein

I Was a Teenage Frankenstein

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dr Jekyll & Sister Hyde

Dr Jekyll & Sister Hyde

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Trapped in Paradise

Trapped in Paradise

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lodger

The Lodger

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Brain That Wouldn't Die

The Brain That Wouldn't Die

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nightmare

Nightmare

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Frankenstein

Frankenstein

1994
×
Read the review Edit this entry  
09
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Invisible Man Returns

The Invisible Man Returns

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
WNUF Halloween Special

WNUF Halloween Special

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Goodbye Charlie

Goodbye Charlie

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sole Survivor

Sole Survivor

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry