John has logged 682 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★
Edit this entry  
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Savage Streets

Savage Streets

1984
×
★★½
Edit this entry  
31
Megaforce

Megaforce

1982
×
Edit this entry  
30
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★½
Edit this entry  
29
Pan

Pan

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Ninja Busters

Ninja Busters

1984
×
★½
Edit this entry  
27
Watch Out, We're Mad

Watch Out, We're Mad

1974
×
★★★½
Edit this entry  
27
Roar

Roar

1981
×
★★½
Edit this entry  
27
The Wicked Die Slow

The Wicked Die Slow

1968
×
★½
Edit this entry  
26
The Outsider - The Cinema of Antonio Margheriti

The Outsider - The Cinema of Antonio Margheriti

2013
×
★★½
Edit this entry  
26
Chappie

Chappie

2015
×
★★½
Edit this entry  
26
Glen Campbell: I'll Be Me

Glen Campbell: I'll Be Me

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rapid Fire

Rapid Fire

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Close Range

Close Range

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Marine

The Marine

2006
×
★★
Edit this entry  
20
The Search for Weng Weng

The Search for Weng Weng

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Starcrash

Starcrash

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
StageFright: Aquarius

StageFright: Aquarius

1987
×
★★★½
Edit this entry  
19
Island of the Fishmen

Island of the Fishmen

1979
×
★★½
Edit this entry  
19
Exterminators of the Year 3000

Exterminators of the Year 3000

1983
×
★½
Read prior review Edit this entry  
18
The New Barbarians

The New Barbarians

1983
×
★★
Edit this entry  
18
Escape from the Bronx

Escape from the Bronx

1983
×
★★
Edit this entry  
18
1990: The Bronx Warriors

1990: The Bronx Warriors

1982
×
★★
Edit this entry  
17
Delta Force 2: The Colombian Connection

Delta Force 2: The Colombian Connection

1990
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Defiance

Defiance

1980
×
★★½
Edit this entry  
14
Kinjite: Forbidden Subjects

Kinjite: Forbidden Subjects

1989
×
★★½
Edit this entry  
13
Prison

Prison

1987
×
★★★
Edit this entry  
13
Last Knights

Last Knights

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Subspecies 4: Bloodstorm

Subspecies 4: Bloodstorm

1998
×
★★½
Edit this entry  
12
Physical Evidence

Physical Evidence

1989
×
★★
Edit this entry  
12
Gator

Gator

1976
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Backcountry

Backcountry

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
Sheena

Sheena

1984
×
★★
Read prior review Edit this entry  
06
Malone

Malone

1987
×
★★★
Edit this entry  
06
An Eye for an Eye

An Eye for an Eye

1981
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Wolfen

Wolfen

1981
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Vigilante Force

Vigilante Force

1976
×
★★★
Edit this entry  
05
Blood

Blood

1973
×
Read the review Edit this entry  
04
The Sisterhood

The Sisterhood

1988
×
Read the review Edit this entry  
04
Equalizer 2000

Equalizer 2000

1987
×
★★½
Edit this entry