John has logged 58 entries for films during February 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Meet Him And Die

Meet Him And Die

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gang War in Milan

Gang War in Milan

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Prince of the City

Prince of the City

1981
×
★★★★
Edit this entry  
27
Tightrope

Tightrope

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Davy Crockett, King of the Wild Frontier

Davy Crockett, King of the Wild Frontier

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Twilight of Honor

Twilight of Honor

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Runaway Nightmare

Runaway Nightmare

1982
×
Read the review Edit this entry  
25
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
25
10

10

1979
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Castilian

The Castilian

1963
×
Read the review Edit this entry  
24
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tiger Fangs

Tiger Fangs

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Man From Headquarters

Man From Headquarters

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Time Machine

The Time Machine

1960
×
★★★★
Edit this entry  
21
Marked Men

Marked Men

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sub Zero

Sub Zero

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Fury

Fury

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Strangler vs Strangler

Strangler vs Strangler

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fists, the Kicks and the Evils

The Fists, the Kicks and the Evils

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Virtual Weapon

Virtual Weapon

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Alias John Preston

Alias John Preston

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
SuperSeven Calling Cairo

SuperSeven Calling Cairo

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Caddy

The Caddy

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Without Warning

Without Warning

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wrong Way Butch

Wrong Way Butch

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tarzan the Ape Man

Tarzan the Ape Man

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Space Raiders

Space Raiders

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Narco Dollar

Narco Dollar

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dressed to Fire

Dressed to Fire

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Where the Buffalo Roam

Where the Buffalo Roam

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Island of Blood

Island of Blood

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Astrologer

The Astrologer

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
American Commando 3: Savage Temptation

American Commando 3: Savage Temptation

1988
×
Read the review Edit this entry  
12
Mighty Joe Young

Mighty Joe Young

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Woman of Mystery

A Woman of Mystery

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Frozen Scream

Frozen Scream

1975
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Operation Eichmann

Operation Eichmann

1961
×
★★★
Edit this entry  
08
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gorath

Gorath

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Code Name: Wild Geese

Code Name: Wild Geese

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Freeway Maniac

Freeway Maniac

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Queens Of Evil

Queens Of Evil

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Explosion

Explosion

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hell River

Hell River

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Inglorious Bastards

The Inglorious Bastards

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
What's Up, Tiger Lily?

What's Up, Tiger Lily?

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Sword and the Sorcerer

The Sword and the Sorcerer

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry