Sort by

Dragonknight has logged 179 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Butler

The Butler

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Moonraker

Moonraker

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trance

Trance

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story of Terror!

Toy Story of Terror!

2013
×
Edit this entry  
25
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
24
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elysium

Elysium

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Game

The Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Turbo

Turbo

2013
×
★★
Edit this entry  
05
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Pi

Pi

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
½
Edit this entry  
02
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Croods

The Croods

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry