Sort by

Dragonknight has logged 332 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Toy Story That Time Forgot

Toy Story That Time Forgot

2014
×
Edit this entry  
25
Enemy

Enemy

2013
×
★★½
Edit this entry  
24
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Helium

Helium

2014
×
Edit this entry  
19
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
Notes on Blindness

Notes on Blindness

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Edit this entry  
06
Late Spring

Late Spring

1949
×
Edit this entry  
05
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★
Edit this entry  
04
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Edit this entry  
03
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Macbeth

Macbeth

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hamlet

Hamlet

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
Read the review Edit this entry  
07
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry