Dragonknight has logged 39 entries for films during April 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Eighth Day

The Eighth Day

1996
×
★★★
Edit this entry  
29
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chaplin

Chaplin

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kafka

Kafka

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hook

Hook

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dreams

Dreams

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Philomena

Philomena

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
Read the review Edit this entry  
04
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
01
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry