Sort by

Dragonknight has logged 40 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Underground

Underground

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mighty Aphrodite

Mighty Aphrodite

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Desperado

Desperado

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dead Man Walking

Dead Man Walking

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Madness of King George

The Madness of King George

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Clerks

Clerks

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bullets Over Broadway

Bullets Over Broadway

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★
Edit this entry  
10
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Piano

The Piano

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Howards End

Howards End

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry