Sort by

Dragonknight has logged 35 entries for films during August 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shoah

Shoah

1985
×
Read the review Edit this entry  
30
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beaufort

Beaufort

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Noah

Noah

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
War Witch

War Witch

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
No

No

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Counterfeiters

The Counterfeiters

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bethlehem

Bethlehem

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Calvary

Calvary

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beyond the Hills

Beyond the Hills

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Veronica Mars

Veronica Mars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Missing Picture

The Missing Picture

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Need for Speed

Need for Speed

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Transcendence

Transcendence

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry