eda has logged 273 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stay

Stay

2005
×
★★★½
Edit this entry  
28
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Edit this entry  
26
Torment

Torment

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Fractured

Fractured

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Destiny

Destiny

2006
×
★★★★
Edit this entry  
03
G.O.R.A.

G.O.R.A.

2004
×
Edit this entry  
02
Minions

Minions

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★★
Edit this entry  
22
Everything's Gonna Be Great

Everything's Gonna Be Great

1998
×
★★★½
Edit this entry  
13
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Edit this entry  
12
In the House

In the House

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
Portrait of a Lazy Woman

Portrait of a Lazy Woman

1986
×
Read the review Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
½
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★½
Edit this entry  
03
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★½
Edit this entry  
30
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★½
Edit this entry  
18
Suzhou River

Suzhou River

2000
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
Tag

Tag

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dope

Dope

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★½
Edit this entry  
11
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ice Cream

Ice Cream

2014
×
★★½
Edit this entry  
04
Incendies

Incendies

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Head-On

Head-On

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Fermière à Montfaucon

Fermière à Montfaucon

1967
×
★★½
Edit this entry  
31
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★
Edit this entry