Sort by

DANIEL has logged 93 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gantz:O

Gantz:O

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Heavenly Body

The Heavenly Body

1944
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Louis Theroux: The Most Hated Family in America

Louis Theroux: The Most Hated Family in America

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Louis Theroux: Louis and the Nazis

Louis Theroux: Louis and the Nazis

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hard to Be a God

Hard to Be a God

1989
×
Read the review Edit this entry  
28
Room 237

Room 237

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
Message from Space

Message from Space

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Petey Wheatstraw

Petey Wheatstraw

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sympathy for the Underdog

Sympathy for the Underdog

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nails

Nails

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ned Rifle

Ned Rifle

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Cat

The Cat

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Field Guide to Evil

The Field Guide to Evil

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Keoma

Keoma

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Diary of a Shinjuku Thief

Diary of a Shinjuku Thief

1969
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Abortion

Abortion

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nowhere

Nowhere

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
26
My Friend Ivan Lapshin

My Friend Ivan Lapshin

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Children Shouldn't Play with Dead Things

Children Shouldn't Play with Dead Things

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Taking of Power by Louis XIV

The Taking of Power by Louis XIV

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kill Them All and Come Back Alone

Kill Them All and Come Back Alone

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thou Shalt Not Kill... Except

Thou Shalt Not Kill... Except

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Horribly Slow Murderer with the Extremely Inefficient Weapon

The Horribly Slow Murderer with the Extremely Inefficient Weapon

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Kung Fu Jungle

Kung Fu Jungle

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alien from the Deep

Alien from the Deep

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Johnny Got His Gun

Johnny Got His Gun

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Promises! Promises!

Promises! Promises!

1963
×
Read the review Edit this entry  
21
Wish Upon

Wish Upon

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
21
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Desperation

Desperation

2006
×
Read the review Edit this entry  
21
No Smoking

No Smoking

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Riding the Bullet

Riding the Bullet

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Carrie

Carrie

2002
×
Read the review Edit this entry  
21
1922

1922

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shogun Assassin

Shogun Assassin

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crawl

Crawl

2019
×
Read the review Edit this entry