RSS feed for Ian
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Edit this entry  
29
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Ema

Ema

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Edit this entry  
23
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Edit this entry  
23
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
Extraction

Extraction

2020
×
★★
Edit this entry  
21
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Taylor Swift City of Lover Concert

Taylor Swift City of Lover Concert

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Edit this entry  
12
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
10
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
06
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Time to Hunt

Time to Hunt

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
13
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Vanishing of Sidney Hall

The Vanishing of Sidney Hall

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★
Edit this entry  
10
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
10
Noah

Noah

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
08
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Edit this entry