Sort by

Kyle has logged 196 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
BuyBust

BuyBust

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Edit this entry  
22
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Edit this entry  
14
To Sir, with Love

To Sir, with Love

1967
×
★★★★
Edit this entry  
13
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★
Edit this entry  
06
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★½
Edit this entry  
05
Demetri Martin: The Overthinker

Demetri Martin: The Overthinker

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Whip It

Whip It

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
Chef

Chef

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Bao

Bao

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Edit this entry  
11
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
Painted Fire

Painted Fire

2002
×
★★★½
Edit this entry  
31
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Black Belly of the Tarantula

The Black Belly of the Tarantula

1971
×
★★★½
Edit this entry  
19
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Legend of Sleepy Hollow

The Legend of Sleepy Hollow

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Mr. Brooks

Mr. Brooks

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
11
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★½
Edit this entry