Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Dolorous Max

Dolorous Max

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Dolorous Max
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Dolorous Max’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★½ Watched by Dolorous Max 04 Mar 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Paul Dano wasn’t beaten to death, the greatest disappointment in cinema history 0/10

  • A Colony

    A Colony 2018

    ★★★★★ Watched by Dolorous Max 21 Feb 2022

    And I believe in cinema.

  • Tie Me Up! Tie Me Down!

    Tie Me Up! Tie Me Down! 1989

    ★★★★★ Watched by Dolorous Max 20 Jan 2022

    I'm amazed that people see this and then think, "Yeah, this is extremely misogynistic." Lol

  • Cowboy Bebop: The Movie

    Cowboy Bebop: The Movie 2001

    ★★★★★ Watched by Dolorous Max 11 Nov 2021

    PLEASE someone change that ugly poster, this movie deserves better!

  • Blade Runner: Black Out 2022

    Blade Runner: Black Out 2022 2017

    Watched by Dolorous Max 04 Nov 2021

    A minute of silence for all the people that lost their Letterboxd account during the black Out

    All those loggins, will be lost in time like tears in rain…

  • The Exorcist III

    The Exorcist III 1990

    ★★★★½ Watched by Dolorous Max 30 Oct 2021

    “It’s a wonderful life in fact… for some”

  • Hellraiser III: Hell on Earth

    Hellraiser III: Hell on Earth 1992

    ★★★ Watched by Dolorous Max 26 Oct 2021

    Is she… you know?

  • Dune

    Dune 2021

    ★★★★ Watched by Dolorous Max 23 Oct 2021

    Watched on IMAX

  • Little Shop of Horrors

    Little Shop of Horrors 1986

    ★★★★★ Rewatched by Dolorous Max 20 Oct 2021

    [Director’s Cut]

  • Scream 2

    Scream 2 1997

    Rewatched by Dolorous Max 17 Oct 2021

    "Aliens is so much better than the original"
    Haha No.

  • The Wailing

    The Wailing 2016

    ★★★★½ Watched by Dolorous Max 15 Oct 2021

    “it's just one story. The oldest. Light versus dark” 

  • The Imposter

    The Imposter 2012

    ★★★★½ Watched by Dolorous Max 10 Oct 2021

    CinemaSins be like: How did they not realize that he is not their son? I would have noticed. Weak plot, makes no sense

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 37
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro