Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★½

  • Jupiter Ascending

    ★★★½

  • The Lego Movie

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★

  • Kick-Ass

    ★★★★

  • I, Robot

    ★★★★

  • Cloud Atlas

    ★★★★

  • To Be Takei

    ★★★★

  • Downloaded

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★½

  • Dredd

    ★★★½

  • Hancock

    ★★★½

  • Elysium

    ★★★½

  • A LEGO Brickumentary

    ★★★½

  • The Interview

    ★★★

  • After Earth

    ★★★

  • R.I.P.D.

    ★★★

  • Cats & Dogs

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 23 Films watched
  • 1.9 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

Need for Speed

Feb 16

Last Film

The Lego Movie

Dec 31

Genres, countries & languages

Action
15 films
Sci Fi
12 films
Drama
7 films
Adventure
7 films
Fantasy
5 films
Comedy
4 films
Thriller
4 films
Crime
3 films
Documentary
3 films
Family
3 films
USA
23 films
UK
6 films
Germany
2 films
India
2 films
Denmark
2 films
Australia
1 film
Singapore
1 film
China
1 film
English
23 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Interstellar
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

After Earth
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Downloaded
Average weighted rating:

3.3

Films Chuck watched in 2015

  • The Lego Movie
  • A LEGO Brickumentary
  • Dredd
  • Mad Max: Fury Road
  • Stagecoach
  • Planet of the Apes
  • Children of Men
  • Jupiter Ascending
  • Kick-Ass
  • Elysium
  • After Earth
  • Cats & Dogs
  • The Interview
  • Supergirl
  • I, Robot
  • R.I.P.D.
  • Hancock
  • Interstellar
  • Downloaded
  • Cloud Atlas
  • To Be Takei
  • In Your Eyes
  • Need for Speed

World map

Highly rated films Chuck is yet to see

  • Adventure Time: Stakes
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Attack on Titan: Wings of Freedom
  • Embrace of the Serpent
  • Masaan
  • Visaranai
  • Ivy

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more