Highest rated films

  • Joker

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★

  • Shazam!

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★★½

  • School of Rock

    ★★★★½

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Ben-Hur

    ★★★★½

  • The Producers

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★

  • Man of Steel

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 88 Films watched
  • 7.3 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

Coldplay: A Head Full of Dreams

Jan 5

Last Film

Star Wars: The Clone Wars

Dec 28

Genres, countries & languages

Action
37 films
Comedy
34 films
Sci Fi
32 films
Adventure
27 films
Drama
18 films
Thriller
17 films
Crime
15 films
Horror
12 films
Fantasy
10 films
Mystery
7 films
USA
80 films
UK
18 films
Canada
7 films
China
3 films
Germany
2 films
Brazil
2 films
Serbia
2 films
Spain
1 film
Sweden
1 film
English
87 films
French
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 55 Added 54

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Chuck’s most liked review

Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

★★★★½

The additional 31 minutes in the Ultimate Edition really do add to this film, and it's a shame that this edition wasn't released theatrically. It helps tie things together, especially with respect to Lex Luthor's plans and how he helped nudge Superman and Batman to opposing sides.

There's a lot…

More reviews

Chuck’s most liked list

Around the Beatles
The Beatles in Australia
A Hard Day's Night

The Beatles

John, Paul, George, and Ringo. Films starring the Beatles, about the Beatles, inspired by the Beatles, featuring the Beatles. You might call this list the fab films (get it?)

More lists

Highs and lows

Highest Average

Sunset Boulevard
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Justice League
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Hard Boiled Yeggs

Films Chuck watched in 2019

  • Star Wars: The Clone Wars
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Jumanji: The Next Level
  • The Incredibles
  • Knives Out
  • The Cat from Outer Space
  • Justice League
  • Doctor Sleep
  • Terminator: Dark Fate
  • The Lighthouse
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Zombieland: Double Tap
  • Joker
  • 2001: A Space Odyssey
  • Ad Astra
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Rocketman
  • The Shining
  • Heartbreakers
  • Prospect
  • Late Night
  • It Chapter Two
  • Life After Beth
  • Performance
  • The Matrix
  • Ready or Not
  • Man of Steel
  • Angel Has Fallen
  • The Producers
  • Good Boys
  • Under the Skin
  • Remembering Leonard: His Life, Legacy and Battle with COPD
  • The Kitchen
  • Star Trek: Nemesis
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Shazam!
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Crawl
  • The War of the Worlds
  • The Apartment
  • Stuber
  • Star Trek Beyond
  • Star Trek Into Darkness
  • Star Trek
  • Spider-Man: Far From Home
  • Easy A
  • Trail of the Pink Panther
  • Revenge of the Pink Panther
  • Yesterday
  • First Man
  • Anna
  • Shaft
  • Deadpool 2
  • Ready Player One
  • Men in Black: International
  • The Dead Don't Die
  • Avengers: Endgame
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • Dark Phoenix
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • Sunset Boulevard
  • The Hustle
  • The Pink Panther Strikes Again
  • A Quiet Place
  • Captain Marvel
  • Paul Is Dead
  • Leave Her to Heaven
  • Ben-Hur
  • Hard Boiled Yeggs
  • The Return of the Pink Panther
  • School of Rock
  • Unfriended
  • Ant-Man and the Wasp
  • Avengers: Infinity War
  • Inspector Clouseau
  • A Shot in the Dark
  • Black Panther
  • Doctor Detroit
  • Spider-Man: Homecoming
  • Rumble: The Indians Who Rocked the World
  • Annihilation
  • The Pink Panther
  • The Quiet Earth
  • I Origins
  • Coldplay: A Head Full of Dreams

World map

Highly rated films Chuck is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Parasite
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • When I Get Home
  • The Final Exit of the Disciples of Ascensia
  • Cleaners
  • Little Women

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more