Highest rated films

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Totally Under Control

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • LEGO Star Wars Holiday Special

    ★★★½

  • The Call of the Wild

    ★★★

  • Downhill

    ★★★

  • Airplane!

    ★★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★★½

  • Young Frankenstein

    ★★★★½

  • Stop Making Sense

    ★★★★½

  • The Matrix

    ★★★★

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★

  • Zootopia

    ★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★

  • 13 Going on 30

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 76 Films watched
  • 6.3 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

Uncut Gems

Jan 3

Most Watched

Airplane!

twice

Star Wars: The Rise of Skywalker

twice

Last Film

A Night in Casablanca

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
28 films
Sci Fi
24 films
Animation
20 films
Family
20 films
Drama
17 films
Adventure
16 films
Action
14 films
Thriller
11 films
Fantasy
8 films
Mystery
8 films
USA
66 films
UK
6 films
Canada
4 films
Italy
3 films
France
3 films
Germany
2 films
Denmark
2 films
China
2 films
Czechia
1 film
English
72 films
French
1 film
German
1 film
Italian
1 film
Korean
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 42 Added 44

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Chuck’s most liked review

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

★★★

For the longest time, I never knew what Mr. Toad's Wild Ride at Disney World was mean to reference. Now I finally know. And Toad does go on wild rides in this movie. As for the Legend of Sleepy Hollow segment, it's fairly faithful to the source material (at least…

More reviews

Chuck’s most liked list

It's Your First Kiss, Charlie Brown
It's Magic, Charlie Brown
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

Charlie Brown Holiday Specials

If you have the six DVD Peanuts Deluxe Collection that has these Charlie Brown holiday specials, there are a few ways to order the episodes when you watch them, which are as follows:

1. Watch the holiday disc near the appropriate holiday, starting with the main special followed by any…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Plan 9 from Outer Space
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

The Matrix
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

He's a Bully, Charlie Brown
Average weighted rating:

3.3

Films Chuck watched in 2020

  • A Night in Casablanca
  • LEGO Star Wars: The Empire Strikes Out
  • LEGO Star Wars: The Padawan Menace
  • Bit
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • LEGO Star Wars: Bombad Bounty
  • LEGO Star Wars: The Quest for R2-D2
  • LEGO Star Wars: Revenge of The Brick
  • Mickey's Christmas Carol
  • Cliffhanger
  • Star Wars Rebels: Spark of Rebellion
  • A Charlie Brown Christmas
  • It's Christmastime Again, Charlie Brown
  • Rat Race
  • The Man Who Fell to Earth
  • Zootopia
  • LEGO Star Wars Holiday Special
  • This Is America, Charlie Brown
  • A Charlie Brown Thanksgiving
  • You Might Be the Killer
  • He's a Bully, Charlie Brown
  • You're Not Elected, Charlie Brown
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Totally Under Control
  • 13 Going on 30
  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad
  • It's Magic, Charlie Brown
  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown
  • Rock & Rule
  • Cause for Alarm!
  • 10 Things I Hate About You
  • Starcrash
  • Slap Her... She's French
  • Incredibles 2
  • The Matrix Revolutions
  • The Matrix Reloaded
  • The Matrix
  • Head
  • Airplane II: The Sequel
  • Airplane!
  • Spielberg
  • Young Frankenstein
  • FM
  • Bohemian Rhapsody
  • The Centrifuge Brain Project
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Solo: A Star Wars Story
  • Life with Father
  • Stay Tuned
  • My Man Godfrey
  • The Vast of Night
  • Airplane!
  • Top Secret!
  • Metropolis
  • Stop Making Sense
  • Sherlock, Jr.
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Alphaville
  • Sound City
  • Plan 9 from Outer Space
  • General Magic
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Speed of Life
  • The Killers
  • Gemini Man
  • Strangers on a Train
  • The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot
  • The Night of the Hunter
  • The Call of the Wild
  • Downhill
  • Stargate Origins
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Snowpiercer
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Mulholland Drive
  • Uncut Gems

World map

Highly rated films Chuck is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Attack on Titan: Chronicle
  • The Father
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • What the Constitution Means to Me
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more