RSS feed for Derek
  • Middleditch & Schwartz

    ★★★★½

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★½

  • The Confession Killer

    ★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Klaus

    ★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★½

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★★

  • Bikram: Yogi, Guru, Predator

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Joker

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★½

  • The Beach Bum

    ★★★

  • Honey Boy

    ★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Maniac

    ★★★★½

  • mid90s

    ★★★½

  • Suspiria

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★

  • First Man

    ★★★

  • Roma

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • Under the Silver Lake

    ★★★½

  • Climax

    ★★★★

  • Evil Genius

    ★★★★

  • Cold War

    ★★½

  • Diamantino

    ★★★½

  • Thunder Road

    ★★★½

  • King Krule: Live on the Moon

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★½

  • Hereditary

    ★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★

  • The Game Changers

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★

  • Mandy

    ★★★★

  • The Kindergarten Teacher

    ★★★½

  • WHAT DID JACK DO?

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★½

  • Mom and Dad

    ★★★★

  • mother!

    ★★★½

  • Brawl in Cell Block 99

    ★★½

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★

  • Logan Lucky

    ★★★

  • The Humanity Bureau

    ½

  • Inconceivable

    ★★

  • Nick Kroll & John Mulaney: Oh, Hello on Broadway

    ★★★★½

  • You Were Never Really Here

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★½

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★½

  • Bad Genius

    ★★★

  • It Comes at Night

    ★★★

  • What the Health

    ★★★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★

  • Lucky

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★

  • A Ghost Story

    ★★★½

  • Wind River

    ★★★★½

  • Arsenal

    ★★★½

  • 20th Century Women

    ★★★★½

  • A Silent Voice

    ★★★★