Jamie has logged 114 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Icarus

Icarus

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Uncertain

Uncertain

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Voyeur

Voyeur

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kill List

Kill List

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Evil

Little Evil

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wake Wood

Wake Wood

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It Stains the Sands Red

It Stains the Sands Red

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Life

Life

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★
Read the review Edit this entry