Sort by

Tummis has logged 25 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Grudge

The Grudge

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry