• The Call

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • Run

    ★★★½

  • Work It

    ★★★½

  • The Half of It

    ★★★

  • Normal People

    ★★★½

  • Unorthodox

  • Emma.

    ★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Shirley

    ★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★½

  • Frozen II

    ★★★

  • Bad Education

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Hustlers

  • Marriage Story

  • Midsommar

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★★

  • Plus One

    ★★★

  • Blow the Man Down

    ★★★½

  • Someone Great

  • Booksmart

    ★★★½

  • Yes, God, Yes

    ★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • Hail Satan?

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Dumplin'

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★

  • Like Father

    ★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★

  • Lost & Found

    ★★★★★

  • Set It Up

  • Ocean's Eight

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • The Kissing Booth

  • Dirty Computer

    ★★★★½

  • Bao

  • Support the Girls

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Love, Simon

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★½

  • Leave No Trace

    ★★★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • Private Life

    ★★★★

  • Black Mirror: USS Callister

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • Coco

    ★★★★½

  • Weekends

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Disobedience

    ★★★★½

  • Professor Marston and the Wonder Women

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

  • Thelma

    ★★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★½

  • Girls Trip

    ★★★★

  • In a Heartbeat

    ★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Okja

    ★★★★½