Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Guarding Tess

Guarding Tess

1994
×
★★½
Edit this entry  
27
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★
Edit this entry  
17
Leatherface

Leatherface

2017
×
Edit this entry  
17
Crash

Crash

1996
×
Edit this entry  
16
Pacific Heights

Pacific Heights

1990
×
Edit this entry  
16
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Lisa

Lisa

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
The Fan

The Fan

1996
×
★★½
Edit this entry  
12
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★½
Edit this entry  
12
Anna

Anna

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Obsession

Obsession

1976
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★½
Edit this entry  
07
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★½
Edit this entry  
06
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★
Edit this entry  
06
Mr. Destiny

Mr. Destiny

1990
×
★★½
Edit this entry  
06
The Hard Way

The Hard Way

1991
×
★★★
Edit this entry  
06
Hell Night

Hell Night

1981
×
★★
Edit this entry  
06
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Edit this entry  
06
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
Edit this entry  
06
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★★
Edit this entry  
06
Sleepless

Sleepless

2001
×
★★★
Edit this entry  
05
Ninja III: The Domination

Ninja III: The Domination

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★½
Edit this entry  
05
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Edit this entry  
02
Polyester

Polyester

1981
×
★★★½
Edit this entry  
02
Rage of Honor

Rage of Honor

1987
×
★★★
Edit this entry  
01
Pray For Death

Pray For Death

1985
×
★★★
Edit this entry  
30
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Showdown in Little Tokyo

Showdown in Little Tokyo

1991
×
★★★
Edit this entry  
29
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★★
Edit this entry  
29
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★
Edit this entry  
26
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Superman

Superman

1978
×
★★★★
Edit this entry