RSS feed for Dreamwarrior

Dreamwarrior has logged 773 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Children of a Lesser God

Children of a Lesser God

1986
×
★★★
Edit this entry  
30
What Men Want

What Men Want

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
A Farewell to Arms

A Farewell to Arms

1932
×
★★½
Edit this entry  
29
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hours

The Hours

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
Reds

Reds

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Love Affair

Love Affair

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Russians Are Coming! The Russians Are Coming!

The Russians Are Coming! The Russians Are Coming!

1966
×
Read the review Edit this entry  
28
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
War Horse

War Horse

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Picnic

Picnic

1955
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Fanny

Fanny

1961
×
★★½
Edit this entry  
27
Pygmalion

Pygmalion

1938
×
★★★
Edit this entry  
27
Alibi

Alibi

1929
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Heartburn

Heartburn

1986
×
★★★
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Unlikely Angel

Unlikely Angel

1996
×
★★
Edit this entry  
25
Sayonara

Sayonara

1957
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Lilies of the Field

Lilies of the Field

1963
×
★★★
Edit this entry  
25
The Story of Louis Pasteur

The Story of Louis Pasteur

1936
×
★★★½
Edit this entry  
24
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Elmer Gantry

Elmer Gantry

1960
×
★★★½
Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
Interiors

Interiors

1978
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Uncanny

The Uncanny

1977
×
★★½
Edit this entry  
22
Psycho Cop

Psycho Cop

1989
×
★½
Edit this entry  
22
DeepStar Six

DeepStar Six

1989
×
Edit this entry  
22
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scarface

Scarface

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pit and the Pendulum

Pit and the Pendulum

1961
×
★★★
Edit this entry  
21
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The War of the Roses

The War of the Roses

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Angel on My Shoulder

Angel on My Shoulder

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Run Silent, Run Deep

Run Silent, Run Deep

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
15
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
We're No Angels

We're No Angels

1989
×
★★
Edit this entry  
14
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

1991
×
★★½
Edit this entry  
14
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★½
Edit this entry