RSS feed for Dreamwarrior

Dreamwarrior has logged 52 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Black Cat

The Black Cat

1981
×
★★★
Edit this entry  
31
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
Read the review Edit this entry  
30
The Gift

The Gift

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
The Rundown

The Rundown

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
To Hell and Back: The Kane Hodder Story

To Hell and Back: The Kane Hodder Story

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
The Rage: Carrie 2

The Rage: Carrie 2

1999
×
★★★
Edit this entry  
28
Stepfather III

Stepfather III

1992
×
★★
Edit this entry  
28
Demolition High

Demolition High

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Belly of the Tarantula

Black Belly of the Tarantula

1971
×
★★★
Edit this entry  
27
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Aenigma

Aenigma

1987
×
★★★
Edit this entry  
27
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
Blind Fury

Blind Fury

1989
×
★★★
Edit this entry  
26
Shock

Shock

1977
×
★★★
Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Serenity

Serenity

2019
×
★★
Edit this entry  
23
A Blade in the Dark

A Blade in the Dark

1983
×
★★½
Edit this entry  
23
Sorority House Massacre

Sorority House Massacre

1986
×
Read the review Edit this entry  
21
Witchboard

Witchboard

1986
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★½
Edit this entry  
19
Moonrise

Moonrise

1948
×
★★★½
Edit this entry  
19
Life After Flash

Life After Flash

2017
×
★★½
Edit this entry  
18
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Braven

Braven

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
10 to Midnight

10 to Midnight

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Italy

Little Italy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
The Dead Pit

The Dead Pit

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★
Edit this entry  
13
Final Exam

Final Exam

1981
×
Read the review Edit this entry  
13
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★
Edit this entry  
06
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Casa De Mi Padre

Casa De Mi Padre

2012
×
Read the review Edit this entry  
06
Le Beau Serge

Le Beau Serge

1958
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★
Edit this entry  
04
The Prowler

The Prowler

1981
×
★★½
Edit this entry  
03
Waxwork

Waxwork

1988
×
★★★
Edit this entry