Ryan has logged 364 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Navigator

The Navigator

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
Read the review Edit this entry  
27
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
District 9

District 9

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Separation

A Separation

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
PlayTime

PlayTime

1967
×
Read the review Edit this entry  
23
Zelig

Zelig

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Adam's Apples

Adam's Apples

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Slow West

Slow West

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
Read the review Edit this entry  
20
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
College

College

1927
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Comedian

Comedian

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
Carne

Carne

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spy

Spy

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry