Sort by

Ryan has logged 110 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Café Society

Café Society

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
The Female Brain

The Female Brain

2017
×
★★
Edit this entry  
08
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Rabbit Hole

Rabbit Hole

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Holiday

Holiday

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Lovers

The Lovers

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Save Yourselves!

Save Yourselves!

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wendy

Wendy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Steel Helmet

The Steel Helmet

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Ema

Ema

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★½
Read prior review Edit this entry  
28
Boys State

Boys State

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Onward

Onward

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry