• Doctor Sleep

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • The Silence

    ½

  • mother!

    ★★★½

  • Get Out

    ★★★½

  • Don't Breathe

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★½

  • It Follows

    ★★★★

  • The Babadook

    ★★★½

  • Insidious

    ★½

  • Halloween

    ★★★

  • [REC]

    ★★★★½

  • Dead Silence

    ★★★

  • Freddy vs. Jason

    ★★★★

  • Jeepers Creepers

    ★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★★

  • Scream

    ★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • The Fly

    ★★★★½

  • Videodrome

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★

  • The Evil Dead

    ★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Maniac

    ★★★

  • Friday the 13th

    ★★★

  • Alien

    ★★★

  • Halloween

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★★

  • The Omen

    ★★★

  • Deep Red

    ★★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★½

  • Murders in the Rue Morgue

    ★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • Carnival of Souls

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★½

  • The Phantom of the Opera

    ★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★