• The Amazing Spider-Man

    The Amazing Spider-Man

    ★★

    The Amazing Spider-Man is a competent movie, up until you eventually realize that the sound foundational puzzle pieces barely holding the film together stop fitting by the time the overpoweringly dull finale comes around.

    Here’s a quick list of just a few things I really dislike about this movie: Peter Parker is a total creep, there’s a dumb secret agent parents subplot that opens the movie which ends up having no relevance to anything later on, Gwen has none of…

  • Black Friday

    Black Friday

    ★★★

    No better time to watch a movie called Black Friday than on Black Friday! What do ya know, it’s about Black Friday too! Who would have thunk?

    I gotta say, I enjoyed this festive little horror comedy. Its certainly a bit awkward in delivery at times and I would have preferred the central leads to have been written so as to be morally better and more likable people, but whenever the movie wanted me to laugh, jump up in fright,…

  • South Park: Post Covid

    South Park: Post Covid

    ★★★★½

    As far as the South Park COVID-19 era specials go, Post Covid is absolutely my favorite so far. This one has so much more room to be creative than the Vaccination one especially because it takes a look into the future in what is not only a hypothetical satire of the world we’re actively creating now (instead of rehashing overplayed corona virus centric memes), but is also a loving jab at legacy sequels that brings the character dynamics of Stan,…

  • Town Bloody Hall

    Town Bloody Hall

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The 1979 documentary feature Town Bloody Hall provides an audience member’s view of a panel discussion featuring four prominent voices of second wave feminism in Jacqueline Ceballos, Germaine Greer, Jill Johnston, and Diane Trilling, as well as the hotheaded author Norman Mailer who disagreed with a vast majority of their ideas on women’s liberation. Today the film is both an introspective look at how far the United States has come where women’s rights and social reform are concerned as well…

  • Spider-Man 3

    Spider-Man 3

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Wow, people need to take it easy on this one. It’s no Spider-Man or Spider-Man 2 but Spider-Man 3 still has a lot of strengths to it! It’s a real good movie overall! I would say it’s considerably less funny as well as emotionally gripping than those other two Sam Raimi Spidey films, but I was still continually shocked at how solid the overall theming of the movie and humor were during this rewatch.

    There’s a number of retcons which…

  • Arguing the World

    Arguing the World

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The first half of the documentary Arguing the World is very boring to be honest. It’s just a bunch of old dudes who made money by writing about politicians giving out history facts without any narrative through line or entertaining delivery. It’s informative, for sure, but the info is coming at the audience way too scattered about for anyone to possibly register even close to everything that’s being discussed.

    Thankfully in the second half this gets a little more interesting…

  • Spider-Man 2

    Spider-Man 2

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I guess I missed the point of this movie the last couple of times I watched it, because Spider-Man 2 hit me in so many incredibly emotional places this time around.

    This movie is so heartbreaking, wholesome, hilarious, and thrilling all at once through every moment of its runtime. I got choked up a few times throughout the movie but I was pushed to my breaking point at the end of the especially famous train sequence. The moment where Peter…

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife

    ★★★★½

    As someone with no nostalgia for the first two Ghostbusters films who still gets a solid amount of enjoyment from them while simultaneously having my own gripes with both, I found myself enjoying this legacy sequel more than either original movie. Mainly I’d say this boils down to caring about the characters, as I felt I learned a lot more about the entire cast in Ghostbusters: Afterlife while also witnessing them actually grow as people along the course of their…

  • The Way We Were

    The Way We Were

    ★★★★★

    Wow, The Way We Were left me wiping tears from my eyes. Barbra Streisand and Robert Redford give some of the most phenomenal and emotional performances I’ve seen in this film as two lovable characters you want so badly to find fulfillment. They’re a pair of well meaning lovebirds with very different views of the world that can’t help but be attracted to one another, even though they each have bouts of feeling that any romance between them is doomed…

  • Spider-Man

    Spider-Man

    ★★★★★

    Spider-Man is one of the best paced movies I’ve ever had the pleasure to watch, cutting out any and all fluff to get to the super substance that makes Peter Parker and his mythos so great. Sam Raimi really made a masterpiece with this one. He perfectly captured the spirit of the original Amazing Spider-Man comics from the 60s while modernizing it to fit the setting of the early 2000s as well as embracing the charms of popular coming of…

  • Ghostbusters II

    Ghostbusters II

    ★★★½

    Uh oh, Ghostbusters II made Venkman (who I already barely liked) more annoying. This time way less of his jokes are funny! Don’t worry though: Louis is back and better than ever, along with Ray, Egon, and Winston who all rock. That’s one wholesome bunch of fellas right there. Always a pleasure to watch ‘em bust.

    B

  • Ghostbusters

    Ghostbusters

    ★★★★

    Maybe I gave Ivan Reitman a bit too much credit for Ghostbusters when reviewing his film Evolution... Not because the former is a bad movie by any means, it’s a great one actually, but sadly the director and writing team did bring sexual harassment into this picture as well when settling on Peter Venkman’s personality. That’s certainly better than portraying an entire cast as sexual predators like Reitman did in the pretty unbearable Evolution and in this case you can even…