Sort by

Drew has logged 59 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bruised

Bruised

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Greta's Girls

Greta's Girls

1978
×
★★★½
Edit this entry  
18
After the Break

After the Break

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Matzo Maidels

Matzo Maidels

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ifé

Ifé

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sex Bowl

Sex Bowl

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The 50 Year Argument

The 50 Year Argument

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Flatliners

Flatliners

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Cured

The Cured

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Days of Mercy

My Days of Mercy

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Into the Forest

Into the Forest

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The East

The East

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Touchy Feely

Touchy Feely

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pavement Butterfly

Pavement Butterfly

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Story of an Old Lady

The Story of an Old Lady

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
One Minute for One Image

One Minute for One Image

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Super

Super

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Peacock

Peacock

2010
×
Read the review Edit this entry  
10
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Smart People

Smart People

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Stone Angel

The Stone Angel

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Tracey Fragments

The Tracey Fragments

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
An American Crime

An American Crime

2007
×
Read the review Edit this entry  
08
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Mouth to Mouth

Mouth to Mouth

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Reluctantly Queer

Reluctantly Queer

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lady by the Sea: The Statue of Liberty

Lady by the Sea: The Statue of Liberty

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mrs. Ashboro's Cat

Mrs. Ashboro's Cat

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Little Story of Gwen from French Brittany

The Little Story of Gwen from French Brittany

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry