RSS feed for Drew
  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

    This flick could have really used more Brendan Fraser to go along with those big goofy CGI water faces.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★

    Skin the fool and trim the fat off this bloated fella. Read the full review here:


    Cinamigos

  • Anima

    Anima

    It’s crazy how just the simple coupling of sound and image can illicit human emotions, despite the illogical steps the pair takes. The Dawn Chorus section brought me to tears.

  • The Warriors

    The Warriors

    ★★★★★

    There is an aura about this flick that I have never been able to shake for the past decade. It’s alluring and yet it’s just so. much. fun. The gangs are wacky, the premise is basic, but my goodness this movie captures my aesthetic to a T. 



    A simple yet perfect movie.

  • The Last Black Man in San Francisco

    The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

    At its core, this movie is Frog and Toad personified in that friendships can be tender, sweet, and caring. And I am ALL for it.

  • Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★★

    In this episode of Goosebumps, Slappy the Dummy haunts a carnival while making new friends along the way.

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★½

    Honky Cat was the best part. Everything else was a big ol' ham hock.

  • The Dead Don't Die

    The Dead Don't Die

    ★★

    I can watch Tilda Swinton type all day long, baby!

  • Thelma & Louise

    Thelma & Louise

    ★★★★★

    Thelma and Louise’s night drive through Utah’s Canyonlands truly was peak cinema.

  • Charade

    Charade

    ★★★

    Goofy!

  • First Reformed

    First Reformed

    ★★★★½

    It really did it for me this time around.

  • A Quiet Place

    A Quiet Place

    ★★★½

    Shhh!
    *Gracie Films jingle plays.