Highest rated films

  • Annihilation

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★★

  • Wildlife

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • Mandy

    ★★★★½

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★★★

  • Paddington

    ★★★★★

  • Boy

    ★★★★★

  • White Christmas

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • The Incredibles

    ★★★★½

  • Home Alone

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Your Name.

    ★★★★½

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 172 Films logged
  • 14.3 Average per month
  • 3.3 Average per week
Jan Dec
  • 6 Lists created
  • 0.5 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

Black Mirror: USS Callister

Jan 1

Last Film

When Harry Met Sally...

Dec 31

Diary Milestones

Black Panther
50th Mar 8
The Seventh Seal
100th Aug 4
White Christmas
150th Dec 1

Most Watched

Spider-Man: Into the Spider-Verse

twice

Eighth Grade

twice

Black Panther

twice

Genres, countries & languages

Drama
76 films
Comedy
61 films
Sci Fi
38 films
Adventure
36 films
Action
28 films
Romance
25 films
Fantasy
24 films
Family
21 films
Horror
20 films
Animation
20 films
USA
148 films
UK
36 films
France
11 films
Germany
6 films
Japan
6 films
China
4 films
Canada
4 films
Ireland
3 films
Australia
3 films
Italy
2 films
English
160 films
Japanese
2 films
Arabic
1 film
Spanish
1 film
Swahili
1 film
Swedish
1 film
Russian
1 film
French
1 film
German
1 film
Mystery
Average 3.96
Horror
Average 3.92
Thriller
Average 3.78
Music
Average 3.75
Drama
Average 3.74
Family
Average 3.62
Documentary
Average 3.58
Romance
Average 3.56
Sci Fi
Average 3.49
Comedy
Average 3.41
Germany
Average 3.83
France
Average 3.77
Canada
Average 3.62
USA
Average 3.52
China
Average 3.50
UK
Average 3.37
Japan
Average 3.33
English
Average 3.52

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 28 Added 78

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Drew’s most liked review

Mandy

Mandy

★★★★½

Never knew I needed to see Nic Cage fight demon biker gangs and satanic cultists with a battle axe so I can transcend and complete my journey.

More reviews

Drew’s most liked list

Highs and lows

Highest average

Stalker
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Honey, We Shrunk Ourselves
Average weighted rating:

2.5

Most popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most obscure

Peril from the Planet Mongo

Films Drew watched in 2018

  • When Harry Met Sally...
  • Vice
  • Your Name.
  • The Squid and the Whale
  • It's a Wonderful Life
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Aquaman
  • Anna and the Apocalypse
  • The House That Jack Built
  • Mary Poppins Returns
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Home Alone
  • Roma
  • The Favourite
  • Twelve Monkeys
  • Boy Erased
  • Shrek
  • Widows
  • While You Were Sleeping
  • The Quiet Earth
  • Beautiful Boy
  • White Christmas
  • Groundhog Day
  • The Holiday
  • Ant-Man and the Wasp
  • The Haunting of Hill House
  • Dan in Real Life
  • Green Book
  • The Spectacular Now
  • Rocky
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Suspiria
  • mid90s
  • Bohemian Rhapsody
  • It
  • Halloweentown II: Kalabar's Revenge
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Bad Times at the El Royale
  • Cruel Intentions
  • The Green Slime
  • Halloween
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Colette
  • First Man
  • Venom
  • Jacob's Ladder
  • Them!
  • Godzilla
  • Raiders of the Lost Ark
  • A Star Is Born
  • You've Got Mail
  • Christopher Robin
  • The Invisible Man
  • Frankenstein
  • Searching
  • Things to Come
  • Peril from the Planet Mongo
  • The King's Speech
  • Mandy
  • Metropolis
  • Juliet, Naked
  • Dune
  • Duck Dodgers in the 24½th Century
  • Crazy Rich Asians
  • 2001: A Space Odyssey
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Boy
  • BlacKkKlansman
  • A Clockwork Orange
  • Eighth Grade
  • The Seventh Seal
  • Leave No Trace
  • It Takes Two
  • 21 Jump Street
  • Stalker
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Three Identical Strangers
  • A Hard Day's Night
  • Yellow Submarine
  • National Treasure
  • Eighth Grade
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Ant-Man
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Whitney
  • Zodiac
  • American Animals
  • Brigsby Bear
  • Obvious Child
  • Mamma Mia!
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Hearts Beat Loud
  • While We're Young
  • Incredibles 2
  • Bao
  • The Incredibles
  • Margot at the Wedding
  • Disobedience
  • Hereditary
  • Ocean's Eight
  • Breakfast at Tiffany's
  • Ocean's Eleven
  • Faces Places
  • Solo: A Star Wars Story
  • The Little Hours
  • Predator
  • The Exorcist
  • Garden State
  • Tully
  • Avengers: Infinity War
  • A Quiet Place
  • Blockers
  • Isle of Dogs
  • Ready Player One
  • A Futile and Stupid Gesture
  • Tomb Raider
  • The Grand Budapest Hotel
  • Thoroughbreds
  • Game Night
  • Requiem for a Dream
  • Black Panther
  • The Thing
  • Mudbound
  • Inside Llewyn Davis
  • Edith+Eddie
  • Heroin(e)
  • Icarus
  • Traffic Stop
  • Last Men in Aleppo
  • The Breadwinner
  • Knife Skills
  • Heaven is a Traffic Jam on the 405
  • Darkest Hour
  • Achoo
  • Weeds
  • Lost Property Office
  • Revolting Rhymes
  • Garden Party
  • Negative Space
  • Lou
  • Dear Basketball
  • The Eleven O'Clock
  • DeKalb Elementary
  • The Silent Child
  • My Nephew Emmett
  • Watu Wote: All of Us
  • Annihilation
  • Good Time
  • Early Man
  • Black Panther
  • Captain America: Civil War
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Dunkirk
  • Phantom Thread
  • Honey, We Shrunk Ourselves
  • Paddington 2
  • Kusama: Infinity
  • Blindspotting
  • Wildlife
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Sorry to Bother You
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Post
  • Call Me by Your Name
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Paddington
  • 13 Going on 30
  • I, Tonya
  • The Shape of Water
  • Black Mirror: USS Callister

World map

Highly rated films Drew is yet to see

  • An Elephant Sitting Still
  • Attack on Titan: The Roar of Awakening
  • Capernaum
  • Pariyerum Perumal
  • Vada Chennai
  • The Wolf House
  • Mob Psycho 100: Reigen - The Miraculous Unknown Psychic
  • Us and Them

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more