Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Chernobyl

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Thelma & Louise

    ★★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★★

  • Minding the Gap

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★★½

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★½

  • Before Sunset

    ★★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • The Master

    ★★★★½

  • Before Midnight

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 134 Films watched
  • 11.2 Average per month
  • 2.6 Average per week
Jan Dec
  • 4 Lists created
  • 0.3 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

Mary Queen of Scots

Jan 1

Last Film

When Harry Met Sally...

Dec 31

Diary Milestones

Bad Genius
50th Apr 11
They Shall Not Grow Old
100th Sep 26

Most Watched

The Farewell

twice

First Reformed

twice

Genres, countries & languages

Drama
79 films
Comedy
46 films
Romance
24 films
Thriller
24 films
Adventure
21 films
Horror
18 films
Sci Fi
16 films
Action
14 films
Fantasy
14 films
Crime
14 films
USA
108 films
UK
22 films
France
9 films
New Zealand
5 films
China
5 films
South Korea
4 films
Canada
4 films
Austria
3 films
Australia
3 films
Czechia
3 films
English
116 films
Korean
4 films
French
4 films
Japanese
2 films
German
2 films
Icelandic
1 film
Hindi
1 film
Polish
1 film
Spanish
1 film
Thai
1 film
Romance
Average 3.91
Drama
Average 3.81
Comedy
Average 3.72
Crime
Average 3.68
Adventure
Average 3.64
Fantasy
Average 3.62
Thriller
Average 3.56
Sci Fi
Average 3.53
Family
Average 3.50
Action
Average 3.42
China
Average 4.25
New Zealand
Average 4.25
South Korea
Average 3.88
France
Average 3.81
UK
Average 3.72
USA
Average 3.64
Korean
Average 3.88
French
Average 3.75
English
Average 3.64

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 20 Added 41

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Drew’s most liked review

Joker

Joker

★½

Almost felt like this movie was written by a 15-year-old edgelord on a Stormfront subreddit page as a cautionary tale about the uncivility and the instability of leftists, perpetuating the falsehood that mass shooters are because of mentally ill men, not because of guns. Bullshit movie. I hated it. 
The…

More reviews

Highs and lows

Highest average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.7

Lowest average

Cats
Average weighted rating:

1.3

Most popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most obscure

Little Marines 2

Films Drew watched in 2019

  • When Harry Met Sally...
  • Cats
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • The Irishman
  • 10 Things I Hate About You
  • Where'd You Go, Bernadette
  • Uncut Gems
  • Little Women
  • It's a Wonderful Life
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Return of the Jedi
  • Watchmen
  • The Two Popes
  • Moulin Rouge!
  • Columbus
  • Big
  • The Gold Rush
  • Rushmore
  • Little Marines 2
  • Pain and Glory
  • Knives Out
  • Parasite
  • Rosemary's Baby
  • The Stepford Wives
  • The Lighthouse
  • You've Got Mail
  • Beetlejuice
  • Joker
  • Goodnight Mommy
  • Angst
  • Ad Astra
  • The Shining
  • It Chapter Two
  • Between Two Ferns: The Movie
  • They Shall Not Grow Old
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Hustlers
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Train to Busan
  • Color Out of Space
  • Marriage Story
  • Jojo Rabbit
  • Blackbird
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Shazam!
  • Enemy
  • Burning
  • Ex Machina
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Farewell
  • A Scanner Darkly
  • The Lion King
  • Spider-Man: Far from Home
  • Midsommar
  • Anima
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Toy Story 4
  • Rocketman
  • The Dead Don't Die
  • Thelma & Louise
  • Charade
  • Chernobyl
  • Breathless
  • First Reformed
  • A Quiet Place
  • The Mosquito Coast
  • Fail State
  • Mermaids
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience
  • Moonstruck
  • Pineapple Express
  • Hellraiser
  • Booksmart
  • Snowpiercer
  • Eagle vs Shark
  • The Matrix
  • Altered States
  • Avengers: Endgame
  • High Life
  • Blood Simple
  • Guava Island
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Bad Genius
  • Despicable Me 3
  • Gloria Bell
  • Mirai
  • Troop Beverly Hills
  • Woman at War
  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley
  • Captain Marvel
  • Nine to Five
  • Us
  • Climax
  • Punch-Drunk Love
  • Before Midnight
  • Before Sunset
  • Leaving Neverland
  • Swiss Army Man
  • Casablanca
  • Period. End of Sentence.
  • Minding the Gap
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Free Solo
  • Late Afternoon
  • One Small Step
  • Black Sheep
  • Animal Behaviour
  • Cold War
  • Under the Silver Lake
  • Before Sunrise
  • The Master
  • Inherent Vice
  • Dirty Dancing
  • The Virgin Suicides
  • Stop Making Sense
  • Late Night
  • Memory: The Origins of Alien
  • Blinded by the Light
  • Wounds
  • A Star Is Born
  • The Farewell
  • Native Son
  • Fyre
  • Annihilation
  • On the Basis of Sex
  • Thunder Road
  • Private Life
  • First Reformed
  • Shoplifters
  • If Beale Street Could Talk
  • The Tale
  • Mary Queen of Scots

World map

Highly rated films Drew is yet to see

  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Klaus
  • So Long, My Son
  • And Then We Danced
  • Kumbalangi Nights
  • House of Hummingbird
  • Invisible Life
  • A Hidden Life

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more