RSS feed for Nick

Nick has logged 183 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Don’t Leave Home

Don’t Leave Home

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Be Afraid of the Dark

Don't Be Afraid of the Dark

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Barn

The Barn

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Skinner

Skinner

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scarecrows

Scarecrows

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Gate

The Gate

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Polaroid

Polaroid

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Evil Down the Street

The Evil Down the Street

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
976-EVIL

976-EVIL

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Trick

Trick

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Laid to Rest

Laid to Rest

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pumpkinhead II: Blood Wings

Pumpkinhead II: Blood Wings

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Amityville II: The Possession

Amityville II: The Possession

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Dark Within

The Dark Within

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Child Eater

Child Eater

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Human Centipede 2 (Full Sequence)

The Human Centipede 2 (Full Sequence)

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mary

Mary

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Haunt

Haunt

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hatchet

Hatchet

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Malicious

Malicious

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Horns

Horns

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Forbidden World

Forbidden World

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Galaxy of Terror

Galaxy of Terror

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Twister

Twister

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry