• The Mysterious Island

    ★★★

  • The Great Gabbo

    ★★

  • The Skeleton Dance

    ★★★★½

  • The Cocoanuts

    ★★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★

  • Pandora's Box

    ★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★

  • The Fall of the House of Usher

    ★★★

  • Steamboat Willie

    ★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★½

  • Spies

    ★★★½

  • There It Is

    ★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★

  • Wings

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★½

  • The General

    ★★★★½

  • Faust

    ★★★★½

  • Battleship Potemkin

  • Maciste in Hell

    ★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★½

  • The Lost World

    ★★★

  • The Phantom of the Opera

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

  • Ballet mécanique

    ★★★

  • Die Niebelungen: Kriemhild's Revenge

    ★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★

  • The Thief of Bagdad

  • Die Nibelungen: Siegfried

    ★★★½

  • The Hunchback of Notre Dame

    ★★★★

  • Häxan

    ★★★★½

  • Nanook of the North

    ★★★★

  • Dr. Mabuse, the Gambler

    ★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★

  • Orphans of the Storm

  • The Phantom Carriage

    ★★★★½

  • The Golem: How He Came into the World

    ★★★

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★★½

  • Haunted Spooks

    ★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

  • Shoulder Arms

    ★★★★★

  • The Sinking of the Lusitania

    ★★★★

  • A Trip to Mars

    ★★★★

  • The Mystery of the Leaping Fish

    ★★★★

  • The Birth of a Nation

    ★★★½

  • His Majesty, the Scarecrow of Oz

    ★★★★

  • Gertie the Dinosaur

    ★★★★

  • Fantômas: In the Shadow of the Guillotine

    ★★★

  • Dante's Inferno

    ★★★

  • Frankenstein

    ★★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★½

  • A Trip to the Moon

    ★★★★½

  • Scrooge; or Marley's Ghost

    ★★½

  • The Big Swallow

    ★★½

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★★

  • Workers Leaving the Lumière Factory

    ★★★

  • Samurai Collection

    ★★★★

  • X: The Man with the X-Ray Eyes

    ★★★½

  • The Lord of the Rings Collection

    ★★★★★