• Gamera: Guardian of the Universe

    Gamera: Guardian of the Universe

    ★★★

    No, you fools! Gamera is our friend!

  • Arrival

    Arrival

    ★★★★

    Dang movie broke my heart. Twice

  • Aquaman

    Aquaman

    ★★★★½

    So very happy to see the DCU digging itself out of the Snyder hole.

  • The Bronze Buckaroo

    The Bronze Buckaroo

    ★★

    15 minutes of plot, 45 minutes of the comedy stylings of Dusty and Slim. Nice to finally see this cultural artifact, no better than a lot of the b-movie western programmers in white movie houses of the time, and certainly no worse.

  • From a House on Willow Street

    From a House on Willow Street

    ★★★½

    I should also add a half-star for being a horror movie that has the courage to actually END.

  • Ant-Man and the Wasp

    Ant-Man and the Wasp

    ★★★

    I would have enjoyed this much more if EVERY SINGLE ACTION SCENE had not already been used IN THE TRAILERS.

  • Ninja Scroll

    Ninja Scroll

    ★★★

    hey where was the scroll

  • Wings

    Wings

    ★★★★★

    This William Wellman fella shows some promise.

  • Roller Blade

    Roller Blade

    ½

    Well, it was in focus. I give it that.

  • Cry Wilderness

    Cry Wilderness

    ½

    Were it not for MST3K, I would not have made it through the first ten minutes of this. As it was...

  • The Day the Earth Froze

    The Day the Earth Froze

    ★★★★★

    Finally got to see the un-AIP-ed, original version, and it is every bit as magical and magnificent as I hoped.

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    Spicediver's Alternate Edition Redux raises this to a four star movie and got me to actually click on that little heart icon. Much-needed exposition restored in an artful manner.