SUDHAKAR KUMAR has logged 44 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fearless

Fearless

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hud

Hud

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Commando

Commando

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rescue Dawn

Rescue Dawn

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Before the Rain

Before the Rain

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Runner

The Runner

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Front

The Front

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
1900

1900

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry