cat has logged 68 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Edit this entry  
30
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wedding Planner

The Wedding Planner

2001
×
★★
Edit this entry  
28
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
Edit this entry  
28
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

2021
×
Edit this entry  
27
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Edit this entry  
25
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Cherry

Cherry

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Virgin Territory

Virgin Territory

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Like a Boss

Like a Boss

2020
×
★★
Edit this entry  
18
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
Edit this entry  
17
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Edit this entry  
16
Beauty Shop

Beauty Shop

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I Am Woman

I Am Woman

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
The Pirates of Somalia

The Pirates of Somalia

2017
×
★★
Edit this entry  
14
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Little Big Women

Little Big Women

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Good Doctor

The Good Doctor

2011
×
Edit this entry  
11
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
Edit this entry  
11
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Flawless

Flawless

1999
×
★★½
Edit this entry  
09
M.F.A.

M.F.A.

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

2021
×
Edit this entry  
08
Joy

Joy

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Elvis & Nixon

Elvis & Nixon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry