• Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Just Mercy

    ★★★★

  • Rocks

    ★★★★½

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★★½

  • Joker

    ★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Judy

    ★★★

  • The Aeronauts

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Cru

  • Violet Evergarden: Eternity and the Auto Memory Doll

    ★★★

  • Vivarium

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★★½

  • End of Sentence

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Men in Black: International

    ★★½

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

  • Atlantics

    ★★★½

  • And Then We Danced

    ★★★★½

  • Rocketman

    ★★★½

  • Les Misérables

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★½

  • Tolkien

    ★★★½

  • See You Yesterday

    ★★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Plus One

    ★★★½

  • Trixie Mattel: Moving Parts

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Shazam!

    ★★★★

  • Fisherman’s Friends

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • Princess of the Row

    ★★★½

  • The Kid

    ★★★

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • God Exists, Her Name Is Petrunya

    ★★★★

  • Vai

    ★★★½

  • Ek Ladki Ko Dekha Toh Aisa Laga

    ★★★½

  • Selah and the Spades

    ★★★

  • Knock Down the House

    ★★★★

  • Blinded by the Light

    ★★★½

  • Them That Follow

    ★★★

  • Premature

    ★★★½

  • The Report

    ★★★★

  • The Vast of Night

    ★★★★

  • Late Night

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★

  • Apollo 11

    ★★★½

  • The Kid Who Would Be King

    ★★★½

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Mary Poppins Returns

    ★★★★

  • The Christmas Chronicles

    ★★★

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

    ★★★½

  • Stan & Ollie

    ★★★

  • Last Summer

    ★★★½

  • We Have Always Lived in the Castle

    ★★★½

  • The Wind

    ★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • Hotel Mumbai

    ★★★★

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • The Old Man & the Gun

    ★★

  • School's Out

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★