RSS feed for Emma
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Village in the Woods

The Village in the Woods

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★½
Edit this entry  
16
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Sandlot

The Sandlot

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Edit this entry  
03
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★
Edit this entry  
31
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★½
Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★½
Edit this entry  
30
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★
Edit this entry  
28
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
Eli

Eli

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
19
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★½
Edit this entry  
18
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★★
Edit this entry  
14
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★½
Edit this entry  
12
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Edit this entry  
07
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Edit this entry  
05
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Haunt

Haunt

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
The In Crowd

The In Crowd

2000
×
★★★
Edit this entry  
14
Whatever It Takes

Whatever It Takes

2000
×
★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★
Edit this entry  
13
Cursed

Cursed

2005
×
★★★
Edit this entry  
07
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★
Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
It

It

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Wizard

The Wizard

1989
×
★★★
Edit this entry  
31
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry