Emma has logged 178 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
River of No Return

River of No Return

1954
×
★★
Edit this entry  
27
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Tropico

Tropico

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
My Week with Marilyn

My Week with Marilyn

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★
Edit this entry  
13
Barefoot

Barefoot

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Jessabelle

Jessabelle

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Step Up All In

Step Up All In

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Housebound

Housebound

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ouija

Ouija

2014
×
★★
Edit this entry  
01
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Den

The Den

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
The Town that Dreaded Sundown

The Town that Dreaded Sundown

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★½
Edit this entry  
24
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Houses October Built

The Houses October Built

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Burnt Offerings

Burnt Offerings

1976
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Sharknado 2: The Second One

Sharknado 2: The Second One

2014
×
★½
Edit this entry  
13
Haunt

Haunt

2014
×
★★½
Edit this entry  
12
The Rock

The Rock

1996
×
★★★
Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★½
Edit this entry  
11
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Horns

Horns

2013
×
★★★½
Edit this entry