Sort by

Nathan has logged 319 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Drive

Drive

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Caligari: When Horror Came to Cinema

Caligari: When Horror Came to Cinema

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monster

Monster

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Phantom of the Convent

The Phantom of the Convent

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Crying Woman

The Crying Woman

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Untold: The Rise and Fall of AND1

Untold: The Rise and Fall of AND1

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Return of the 18 Bronzemen

Return of the 18 Bronzemen

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
To Sir, with Love

To Sir, with Love

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Strange Door

The Strange Door

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Friday

Black Friday

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Invisible Ray

The Invisible Ray

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Unknown Man of Shandigor

The Unknown Man of Shandigor

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry