Sort by

Evan has logged 591 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La Région Centrale

La Région Centrale

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The 120 Days of Bottrop

The 120 Days of Bottrop

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
24
I'm a Juvenile Delinquent, Jail Me!

I'm a Juvenile Delinquent, Jail Me!

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rondo

Rondo

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
No Such Thing as Gravity

No Such Thing as Gravity

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bloody Exorcism of Coffin Joe

The Bloody Exorcism of Coffin Joe

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Doomed Love

Doomed Love

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
Read the review Edit this entry  
20
Terror Toons 3

Terror Toons 3

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
Terror Toons 2

Terror Toons 2

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Terror Toons

Terror Toons

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Apple

The Apple

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Passage

The Passage

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Balnearios

Balnearios

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Radioactive Dreams

Radioactive Dreams

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tough Guys Don't Dance

Tough Guys Don't Dance

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It Felt Like a Kiss

It Felt Like a Kiss

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dignity

Dignity

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Stingray Sam

Stingray Sam

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Billy Nayer

Billy Nayer

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beyond the Seventh Door

Beyond the Seventh Door

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sisters

Sisters

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Europa

Europa

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party

Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Drivetime

The Drivetime

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Seven Worlds

The Seven Worlds

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Mill and the Cross

The Mill and the Cross

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Traces of Smoke

Traces of Smoke

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry