Sort by

Aidan has logged 221 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
22
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elephant

Elephant

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
Read the review Edit this entry  
10
Brother

Brother

2000
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★½
Edit this entry  
01
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
18
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
09
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★
Edit this entry  
04
Attack on Titan The Final Chapters: Special 2

Attack on Titan The Final Chapters: Special 2

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
31
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
29
South Park: Joining the Panderverse

South Park: Joining the Panderverse

2023
×
Edit this entry  
28
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Edit this entry  
24
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★½
Edit this entry  
23
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Edit this entry  
12
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★½
Edit this entry  
11
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry